Конспект уроку з української мови
Тема: «Як
дерево починається з кореня,
так слово
починається зі звука»
Олексій
Довгий
Мета: Повторити і поглибити знання учнів про звуки мови і
мовлення; формувати вміння розрізняти звуки, передавати слова звукописом,
використовуючи здобуті знання на практиці; розвивати в них фонематичний слух,
увагу, слухову і зорову пам’ять, усне й писемне мовлення, збагачувати
словниковий запас; удосконалювати навички роботи в групі; виховувати любов до
рідного слова.
Тип уроку:
Урок - конкурс - узагальнення,
систематизація знань, навичок і умінь.
І.
Організаційний момент.
Повідомлення
про порядок та проведення уроку
ІІ. Повідомлення мети, очікування навчальних
результатів, мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель.
Ми з вами, дітки, вивчаємо фонетику. Що
ж вона вивчає? А чи змогли б ми без неї обійтися? Чи уміли б правильно писати і
читати? Недаремно її називають царицею. І сьогодні ми йдемо в гості до
вельмишановної господині – до цариці фонетики. Ви маєте показати, як її
шануєте, як її поважаєте, а для цього, звісно, треба не так багато і не так
мало – виявити ваші знання з фонетики, а також вашу кмітливість,
винахідливість, творче натхнення.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
Розминка
1.
Скільки
букв у алфавіті?
2.
Які
бувають приголосні звуки?
3.
На
які приголосні поділяються звуки за участю голосу і шуму?
4.
Які
є приголосні за місцем творення?
5.
Назвіть
глухі звуки.
6. Які бувають склади?
"Жартівливий мішечок"
1.
З
чого починається день? (д).
2.
Вечір
чим кінчається, а ранок починається? (р).
3.
До
якого імені треба додати одну літеру, щоб отримати крупу? (Анна – манна).
4.
Як
з буряка зробити бурю? (буряк – буря).
5.
Чого
багато має болото, менше озеро, ще менше море, а зовсім не має річка? (о).
6.
Яке
слово об’єднує 33 букви? (азбука).
7.
Що
мають дуб, бук, бузок, яблуня, груша, але не мають ні граб, ні ясен, ні клен,
ні слива? (у).
8.
Що
треба зробити, щоб морський рак полетів? (омар – комар)
9.
Перетворіть
рослину на комаху, що нагадує бджолу (хміль – джміль).
10.
Слова, що різняться одним звуком – глухим і
дзвінким. Перше означає сильний дощ, друге –фруктове дерево.(Злива – слива)
"Будь
уважним" – загадки-жарти:
Мене ти не даремно
ціниш:
Для бджіл будиночком служу.
А коли “в” на “к” заміниш,
В повітрі птахом полечу.
(вулик-
кулик)
За мною ти сидів –
згадай
(Одночасно і стіл я і лава),
“С” до назви моєї додай –
Тоді я – стародавня держава.
(Парта
–Спарта)
Всі кмітливі його
знають,
Ним колоди розщепляють.
Якщо букву “к” відняти,
Слід в річках його шукати.
(клин
– лин)
Дерево ламаю,
Хвилі здіймаю,
А
“к” приєднаю –
У
полі зростаю.
(буря
– буряк)
Не знайти без мене
ходу
Через прірву, через воду.
З “о” я зовсім інше слово –
Житла людям дать готове.
(Міст
– місто)
Літнім людям я в
пригоді,
Помічниця у поході.
З “о” ти можеш, не перечу,
Поскладать на мене речі.
(Палиця
– полиця)
По моїх хвилястих
водах
Поспішають теплоходи –
До Дніпра новобудовам вантажі везуть.
Коли ж “д” на “в” міняю,
Пору року означаю.
(Десна
– весна)
З “д” співаю
весело,
З “в” я рибки наловлю.
(дудка
– вудка)
На мені молотять
хліб –
За снопами – новий сніп,
А якщо з кінця читати, -
Будуть миші враз тікати.
(тік
– кіт)
У воді я проживаю,
Хто турбує, тих щипаю,
А коли з кінця читати,
Буду птахом я кричати.
(рак
– кар)
Від сильного вітру
Відкинеш лиш “б” ти,
Й тоді прочитаєш
Назву планети.
(буран
– Уран)
ІV. Засвоєння
узагальнених вмінь на основі застосування знань і навичок.
Конкурс №1
«Ланцюжок?»
Доберіть до поданих слів
найбільше, змінюючи чи додаючи кожного разу лише по одній букві.
СУК ГАК
Конкурс
№2 «Хто швидше?»
Назвіть
слова, що мають:
2 дзвінкі приголосні звуки 2
глухі приголосні звуки
3 глухі приголосні звуки 2
дзвінкі приголосні звуки
2 м'які приголосні звуки 3
тверді приголосні звуки
3 однакових голосних 4
однакових голосних
більше звуків, ніж букв більше букв, ніж звуків.
Конкурс №3
"Коректори"
Відтворіть на письмі
текст, вставивши голосні звуки.
1.
Вірш
Т. Шевченка
...ч...т...с..., бр...т... м... ...,
д...м...йт..., ч...т...йт...,
ч...ж...г... н......ч...йт...сь
й св...г... н... ц...р...йт...сь.
2.
Прислів’я
Пр...вд... в пр...к...зк...х ш...к...й.
З п...сн... сл...в н... в...к...н...ш.
Конкурс №4 "Поетична
хвилинка"
Вставити пропущені букви,
підкреслити букви, які позначають два звуки.
Світа... .
Край неба пала...,
Соловейко в темнім
га...
Сонце зустріча... .
Тихесенько вітер
ві...,
Степи, лани
мрі...ть,
Між ...раи над
ставами
Верби зелені...ть.
Сади р...сні
похилились,
Тополі по волі
Сто...ть собі, мов
сторожа,
Розмовля...ть з
полем.
Конкурс №5 "Цікаві букви й хитрі
звуки" (робота в групах)
Виписати слова:
1.
ті, що мають більше звуків, ніж букв;
2.
ті, що мають більше букв, ніж звуків;
3.
ті,
що мають однакову кількість букв і звуків.
Україна,
єдність, дзеркало, духмяний, м’яч, їжа, сьомий, історія, знає, дощ, цвях, люди,
свято, сім'я, щодня, близький, стоїть, солов'ї, троє, день, мрія, радіє,
якість, пюре.
Конкурс № 6 "Павутина
слів"
З'єднати лінією слова, що мають протилежні за місцем
творення звуки.
1.
День дзьоб 8
2.
Сьомий дуб 4
3. Луг цяця 7
4. Дятел зима 9
5. Туман льодок 3
6. Буря солома
2
7. Цирк рука 6
8. Дзига нога 1
9. Зяб тьма 5
Конкурс
№7 "Знайдіть порушника
алфавіту"
Розставте слова на
свої місця. Поясніть значення підкреслених слів.
1.
Ілюзія,
іграшка, імунітет, іменник.
2.
Калькуляція,
каверзувати, кабінет,
кам’яний.
3.
Лагідний,
люб’язний, лаконічний, лан.
4. Маєток, магазин, м’ята, макет.
Конкурс
№8 «Вибери слово?»
Запишіть за алфавітом слова в такому
порядку: географічні назви; назви рослин; назви тварин (звірів, птахів, комах,
риб). Після кожного слова
зазначте, скільки в ньому звуків.
1.
Льон,
ячмінь, рись, Піренеї, щур, ґедзь, Єнісей, бджола, конвалія, Ельбрус, щавель.
2.
Сьомга,
ведмідь, Єгипет, лілія, Якутськ, щиголь, Львів, троянда, джміль, їжак, щука.
Конкурс №9
«Відшукай ключ»
Вам, звертаючись до алфавіту (на одну букву назад або
вперед), потрібно розшифрувати даний текст, щоб прочитати відоме українське
прислів’я .
1.
Лпмі
тбн епасє оє иобжщ, уп оє гпгпсі. (Коли сам добре не знаєш, то не говори). Биг
сдокнвн ркнбя и киг пнжлдпжяе. (Від теплого слова і лід розмерзає).
2.
Цуп
нпгшіую, упк егпц обгшіую (Хто мовчить, той двох навчить). Ркнбн гн ркнбя –
жкнєзсрю лнбя (Слово до слова – зложиться мова).
Конкурс №10
"Найдовше слово"
Назвати і записати слова в
зростаючому порядку, спочатку дво-, потім три-, чотирискладові і т. д. Слова.
Перемагає той, хто назве слово з найбільшою кількістю складів.
Конкурс №10
«Нема дива в тому, що і наголос
вершить дива»
Ви знаєте, що в українській мові наголос особливо
діяльний, бо він розрізняє значення близьких за звучанням слів. Ось вам і
приклад: дива і дива. Вам потрібно назвати якомога більше таких слів і
побудувати з ними речення.
Конкурс №11 "Ох, ці шифрувальники»
Прочитайте текст, використавши свої знання з фонетики.
1.
О
луцкий йазик! Умійеш ти патакати варнакати, теревенати, торочити… Такого
умійеш, наверзти, шчо купи не держица, бо великий ти мастак киселем млинці
помазати й почепити на паркані сушитис.
(О людський язик! Умієш ти
патякати, варнякати, теревеняти, торочити…Такого умієш наверзти, що й купи не
держиться, бо великий ти мастак киселем млинці помазати й почепити на паркані
сушитись).
2.
А шчо
вже казати про твойе вміна переливати з пустого в порожне, бубніти, йак старий
дак у пустій церкві, висвистувати пустим вітром у широкому полі, шчебетати
жабою на болотній купині.
(А що вже
казати про твоє вміння переливати з пустого в порожнє,
бубніти, як
старий дяк у пустій церкві, висвистувати пустим вітром у широкому полі,
щебетати жабою на болотній купині).
ІV. Підведення підсумків уроку (порівняння результатів
з очікуваними, проаналізувати, зробити висновки, оцінювання результатів уроку).
V. Домашнє завдання:
§ § 15 – 17, вправа 266 ("Рідна мова" О.
Глазова, Ю. Кузнєцов).
Немає коментарів:
Дописати коментар